Wypełnianie wniosków BDO – moduł sprawozdawczy

utworzone przez | 19/09/2020 | Obowiązek BDO, Ochrona środowiska

Wypełnianie wniosków BDO może przysporzyć wiele kłopotu nawet osobom zaznajomionym z tematem bazy danych o odpadach. Podczas wypełniania wniosków bdo zdarzają się rozmaite przeszkody wymagające eksperckiej wiedzy z zakresu prawa o gospodarce odpadami. Ponadto prowadzenie BDO wymaga wiele czasu i zaangażowania. Nie każdy dysponuje dużą ilością czasu oraz niezbędnymi umiejętnościami. W takiej sytuacji zlecenie obsługi BDO profesjonalistom może okazać się wybawieniem. Poniżej przedstawiamy 4 powody, dla których warto zatrudnić profesjonalną firmę do pomocy przy wypełnianiu wniosków BDO.

Wykonanie wstępnej weryfikacji przed wypełnianiem wniosków BDO

Nie każdy przedsiębiorca wie, czy jego firma powinna zostać wpisana do rejestru BDO. Obowiązek wpisu do rejestru BDO regulują liczne przepisy, takie jak np. Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, która:

… określa środki służące ochronie środowiska, życia i zdrowia ludzi zapobiegające i zmniejszające negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi wynikający z wytwarzania odpadów i gospodarowania nimi oraz ograniczające ogólne skutki użytkowania zasobów i poprawiające efektywność takiego użytkowania.

Aby zyskać 100% pewności, że Twoja firma musi (bądź nie musi) znaleźć się w rejestrze, powinieneś powierzyć tę analizę ekspertom. Ponadto, istnieje wiele wyjątków oraz specjalnych uwarunkowań, które decydują czy dana firma musi posiadać rejestr BDO. Jeżeli podczas wypełniania wniosków BDO popełnimy błąd możemy mieć z tego tytułu niedogodności oraz utrudnienia podczas prowadzenia firmy. Z tych wszystkich powodów naprawdę warto zlecić wypełnianie wniosków BDO specjalistycznej firmie.

Podczas wstępnej weryfikacji należy zrobić prześwietlenie profilu firmy oraz tego co wytwarza pod kątem:

 • typu odpadów – dokonać wstępnej klasyfikacji odpadów,
 • ilości wytwarzanych opadów – zrobić spis dobowy, miesięczny i roczny,
 • utylizacji odpadów – czy firma jest w stanie zutylizować lub recyklingować część powstałych odpadów,
 • znalezienie odpowiedniego miejsca składowania odpadów,
 • pomoc w utylizacji odpadów – znaleźć odpowiednią fimę, która odbierze od nas odpad i odpowiednio go zutylizuje.

Zatrudnienie specjalisty w zakresie BDO ułatwi życie każdemu przedsiębiorcy.

Wypełnianie wniosków BDO

Pomoc przy rejestracji i wypełnianiu wniosków w BDO

Aby uzyskać wpis do rejestru BDO, przedsiębiorca musi zazwyczaj wypełnić wniosek skierowany do urzędu marszałkowskiego. Później następuje pierwsze logowanie do systemu, zaś następnym krokiem jest powiązanie konta z podmiotem widniejącym w rejestrze. Firmy zajmujące się BDO mogą wykonać całą tę procedurę za Ciebie, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu. Przejście przez kolejne etapy rejestru BDO może wydawać się tzw. „bułką z masłem”, ale nie dajmy się zwieść – wszystkie wnioski, które należy wypełnić do urzędu nie należą do najprostszych, a jedno potknięcie przysparza więcej problemów i nerwów niż to warte. Jeżeli zatrudni się odpowidnią firmę, która przejdzie z Tobą przez wszystkie etapy wypełniania wniosków BDO, to będziesz mógł zająć się innymi sprawami, na które chcesz i masz czas.

Zatrudniony przez przedsiębuorstwo specjalista zobowiązuje się do każdorazowej pomocy nie tylko podczas rejestracji i wypełnianiu wniosków BDO, ale również pomaga przebrnąć przez cały proces związany z szeroko rozumianą Gospodarką Odpadami. Ty wiesz co produkujesz, on wie jak to zarejestrować zgodnie z prawem i zutylizować.

Obsługa w zakresie ewidencji i sprawozdań

Wpis do rejestru odhaczony. Teraz czeka na Ciebie masa papierkowej roboty. Wszystkie odpady, które wytwarza Twoja firma, muszą zostać zaewidencjonowane i przekazane odpowiednim podmiotom. Aby to zrobić, potrzebne jest wypełnienie karty przekazania odpadów oraz karty ewidencji. Prowadzenie tego typu dokumentacji może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, że nawet najdrobniejszy błąd, np. masa odpadów wpisana w kg zamiast Mg, powoduje odrzucenie KPO.

Jeżeli jesteś mała firmą i wydaje Ci się, że nie produkujesz odpadów wystarczająco dużo aby zatrudnić specjalistę od BDO i myślisz, że sam sobie z tym poradzisz – możliwe, że jesteś w błędzie. Nawet najmnijesze firmy wytwzrają odapdy w postaci :

 • papierów,
 • zszywek,
 • plastików,
 • tonerów po drukarkach,
 • ścinek po niszczarce,
 • wióry,
 • rozpuszczalniki itp.

Wsztsrko co może Ci się wydawać mało ważne trzeba odpowiednio opisać zakodować i zaklasyfikować, a nastepnie zutyliozować. Pamiętaj, że urząd prowadzi kontrolę w firmach czy odpady są odpowiednio zaklasyfikowane i przechowywane.

Do tego dochodzą roczne sprawozdania, które należy dostarczyć do urzędu we właściwym terminie, ponieważ za jego przekroczenie grożą sankcje. Lepiej zatem zlecić ewidencję odpadów oraz wypełnianie wniosków profesjonalnej firmie i mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane poprawnie i na czas.

Bieżąca pomoc oraz szkolenia

Firmy specjalizujące się w tematyce związanej z bazą danych o odpadach oferują liczne szkolenia BDO, które przekazują treści w sposób ciekawy i przystępny. Dzięki nim możesz poznać wiele przydatnych informacji na temat BDO i zacząć wykorzystywać je w praktyce. Ponadto firmy oferujące obsługę w zakresie BDO są gotowe w każdej chwili odpowiedzieć na Twoje pytanie czy rozwiać Twoją wątpliwość.

Współpraca z profesjonalnymi firmami zajmującymi się obsługą w zakresie BDO pozwala korzystać z ich wieloletniego doświadczenia oraz bogatej wiedzy. Dzięki temu, że wykwalifikowane osoby będą monitorować Twoją firmę, uda Ci się uniknąć niepotrzebnych wydatków. Nieustannie zmieniające się przepisy prawa oraz kwestie administracyjne nie będą już Twoim problemem. Warto zaufać specjalistom, aby przekonać się, ile korzyści z tego wynika.

Szkolenie to jedno z podstawowych narzedzi, dzięki któremu możemy zdobyć interesującą nas wiedzę. Warto zainwestować w szkolenia BDO nawet jeżeli zleciliśmy outsourcing BDO. Dzięki temu Twoi pracownicy będą widzieli jak i gdzie prawidłowo przechowywać odpady, jak je opisywać, klasyfikować, utylizować.

Dzięki przeszkolonemy zespołowi oraz profesjonalnej firmie będziesz mógł spać spokojnie i być pewnym, że wszystkie kontrole związane z BDO przejdziesz pozytywnie oraz będziez mieć wpływ na poprawę środowiska w naszym kraju.

  Warto więc rozważyć zlecenie obsługi BDO profesjonalnej firmie, aby mieć pewność, że zostanie to wykonane w sposób prawidłowy.